1. Kas teil on varem olnud lapsehoidjat?

Oluline on välja selgitada, kui palju on potentsiaalsel tööandjal antud teenusega kogemusi.

See aitab aru saada kui selged ootused ja eeldused perel Teile on. Kui perel ei ole ühtegi eelnevat kogemust lapsehoiu teenusega, siis tuleb iga pisemgi detail läbi rääkida. Samuti võib lapsevanematega, kes ei ole varem kunagi last hoidjaga jätnud kuluda rohkem aega harjumiseks ja usalduse saavutamiseks.

Kui aga perel on olnud eelnevaid kogemusi, siis on kasulik uurida, mis eelmise/eelmiste lapsehoidjate puhul meeldis ja mis mitte. Me ei mõtle siin tagaselja rääkimist vaid seda, et mineviku kogemuste tagasiside aitab Sinul aru saada pere ootustest Sinu tööle.

2. Millised on minu kohustused?

Mida selgemalt te potensiaalse tööandjaga üksteise eeldustest aru saate, seda paremini teie koostöö edaspidi sujub!

Segita välja kas on kohustusi, mille tegemist Sinult eeldatakse peale lapse hoidmise. Lapsega koos mänguasjade koristamine mängujärgselt on ilmselt elementaarne igale lapsehoidjale. Kuid on hulk muid kodutöid, mille tegemist pered võivad lapsehoidjalt oodata. Näiteks toidu valmistamine – kas siis ainult lapsele või kogu perele, pesu pesemine, kodu korrashoid, pere lemmikute eest hoolitsemine jne.

Kui mõned eeldatavad ülesanded ei ole Sinu mugavustsoonis või soovid Sa nende tegemise eest lisatasu, siis on parem see kohe läbi rääkida ja varakult kõiges kokku leppida.

Soovitame küsida ka kas lapsel on kohustusi – ehk saad neid siis koos lapsega mängulises vormis koos teha.

3. Milline on Teie kasvatusmetoodika?

On tähtus, et teaksid, mida lapsevanemad eeldavad Sinult suhtluses nende lapsega. Samuti aitab pere üldiste vanemlike filosoofiate ja distsipliinistiilide väljaselgitamine Sul otsustada, kas see töö sobib Sulle.

4. Palun rääkige oma lapsest?

Igasugune info, mida Sa potensiaalse hoiulapse kohta teada saad on Sulle tulevikuks igati kasulik.

Küsi kas lapse puhul on eripärasid, millega kindlasti arvestama peaksid. Näiteks võib olla laps allergiline või esineda tal mõni foobia. Ehk on tal mingi väga oluline kaisukas või hoopis rituaal, mis ta alati maha rahustab?

Uuri millega lapsele meeldib tegeleda enim ja millega mitte eriti. Küsi milline näeb välja lapse tavaline päev alates ärkamisest kuni magamaminekuni. Lase vanematel rääkida lapse toitumisharjumustest ja unerežiimist. Laps ise võib Sulle hiljem muidugi väita, et ta enne keskööd magama ei lähe ja eelnevalt  sööb alati liitri jäätist, kuid hea oleks teada vanemate nägemust selles küsimuses, eks? 😉

5. Millised on Teie reeglid hoidjale?

Reeglid pole mitte ainult laste jaoks. Paljudel lapsevanematel on kindel nägemus sellest mida Sina hoidjana tohid või ei tohi teha. Selgita välja võimalikult palju detaile, mis antud pere jaoks on okei ja mis mitte.

Näiteks võivad mõned lapsevanemad olla kategooriliselt oma laste pildistamise vastu, samal ajal kui teised vastupidi nõuda, et Sa  jäädvustaksid nende laste hetked pildile. On vanemaid, kelle jaoks lapsega füüsilise kontakti loomine – kalli ja musi on okei ja neid, kelle jaoks selline tegevus on kindel ei.

 

Ära karda küsida vanematelt palju küsimusi –  see näitab, et võtad seda tööd tõsiselt ja soovid lapsele pakkuda parimat hoolt!